Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Menu
Polecany artykuł

Era PPE

Pracodawco szukasz odpowiedniego instrumentu pozwalającego na gromadzenia kapitału na czas emerytury? Być może warto sprawdzić jakie korzyści daje PPE!

więcej...

Ubezpieczenia Pracownicze

Ubezpieczenia pracownicze czyli grupowy program ubezpieczenia pracowników, w którym stroną umowy jest pracodawca, to bardzo popularna forma dobrowolnych ubezpieczeń funkcjonujących na polskim rynku.

Ubezpieczenia grupowe rozwijały się na długo przed wejściem na polski rynek zachodnich firm ubezpieczeniowych, które spopularyzowały indywidualne polisy na życie i wprowadziły nowe standardy w ubezpieczeniach grupowych. Pomimo stale bardzo wysokiego udziału PZU w rynku ubezpieczeń grupowych, można zauważyć ewolucję w proponowanych ryzykach oraz wysokościach sum ubezpieczenia. Ogromne znaczenie w procesie tych zmian miało właśnie pojawienie się konkurencji, która wymusiła wyższe świadczenia oraz dodatkowe opcje ubezpieczeniowe np. poważne zachorowanie, operacje, leczenie szpitalne, niezdolność do pracy.

Niestety bardzo powoli zmienia się świadomość ubezpieczeniowa pracowników. Dlatego nadal często kartą przetargową w wyborze oferty jest wysokość zaproponowanego świadczenia z tytułu - mało znaczących z punktu widzenia roli ubezpieczenia zdarzeń typu: urodzenia się dziecka,  śmierci rodziców i teściów. Świadczenia wypłacane z tych opcji nie stanowią zwykle o zmianie jakości życia ubezpieczonego, zarówno z uwagi na ich standardową wysokość (od kilkuset złotych do 2 tys. zł) jak i charakter zdarzeń (zwykle planowane narodziny dziecka oraz najczęściej śmierć rodziców i teściów następująca po usamodzielnieniu się finansowym dzieci) jednakże w istotny sposób obciążają składkę. Z punktu widzenia filozofii ubezpieczenia, oraz biorąc pod uwagę wysokość świadczeń rentowych w Polsce, szczególne znaczenie ma świadczenie wypłacane w sytuacji trwałej utraty zdolności do pracy ubezpieczonego, która może skutkować katastrofą finansową całej rodziny. Niestety większość ofert grupowych nie ubezpiecza tego ryzyka lub ubezpiecza je na bardzo niskim poziomie.

W okresie 20 lat naszych doświadczeń na rynku ubezpieczeń na życie, szczególną wagę przywiązujemy do doboru ryzyk i konstruowaniu ofert dla firm tak, aby uwzględniać różnorodność grup, skutkującą konfliktem interesów. Przykładowo inna jest sytuacja osoby samotnej, oczekującej zabezpieczenia dla siebie w razie choroby, wypadku, niezdolności do pracy od sytuacji osoby mającej na utrzymaniu dzieci i niepracującego małżonka. Umiejętne skonstruowanie planu ubezpieczenia i prawidłowe dobranie ryzyk w poszczególnych kategoriach stanowi bardzo ważny element całego procesu.

Dziś, w czasie kryzysu, optymalizacja programu ubezpieczeniowego nabiera niezwykłej wagi. Poszukiwanie oszczędności przez pracowników i często brak innych ubezpieczeń, obarczają pracodawcę odpowiedzialnością za zakres ubezpieczenia swoich podwładnych, bo przecież bez zgody pracodawcy nie powstanie i nie będzie funkcjonował żaden program.

Najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla pracodawcy i pracowników jest powierzenie specjaliście – brokerowi ubezpieczeniowemu – przygotowania projektu programu ubezpieczeniowego dla firmy, zebrania ofert od ubezpieczycieli i przeprowadzenia negocjacji cenowych a następnie wdrożenia ubezpieczenia. Wyjątkowość takiej współpracy polega na tym, że usługa brokerska jest bezpłatna dla zlecającego!

Kancelaria Brokerska Pawlak & Szubert jest spółką brokerską wyróżniającą się 20 letnim doświadczeniem wspólników w obszarze grupowych i indywidualnych ubezpieczeń na życie. Jesteśmy autorami wielu „szytych na miarę „programów dla grup o różnej wielkości, specyfikacji wiekowej i zróżnicowanym charakterze pracy.